You are here

Alaşehir

İzmir’den Ankara’ya gelirken, ana yoldan sapar da Alaşehir’e dönerseniz (*); sürprizlerle karşılaşmaya hazır olun. Alaşehir’e uzanan yol Toscana ya da Güney Fransa benzeri görüntülerle sizi bambaşka alemlere sürükleyebilir. Dağların eteğindeki geniş ovada göz alabildiğine uzanan asmalar ve zeytin ağaçları: İşte Ege'nin bereketi.

*( İzmir Alaşehir arası 136 kilometre ve yaklaşık 2-2.5 saat arasında katedilebilir.)

2012 verilerine göre Alaşehir’de 19 bin hektar alanda 400 bin ton yaş üzüm üretiliyor. Dünyanın en kaliteli kuru üzümü kabul edilen Sultaniye üzümü, Alaşehir’in üzüm üretimi içinde büyük paya sahip. THY bu yıldan itibaren tanıtım amacıyla iç hat uçuşlarında Sultaniye üzümü ikram edecekmiş. Amaç tanıtımsa, insanın aklına “Üzümler niye dış hat uçuşlarında da ikram edilmiyor?” sorusu geliyor.
(Bu arada ülkemizin kuru üzüm üretimi bakımından 300 bin ton ile dünyada ikinci sırada olduğunu da belirtelim. Kaynak: Alaşehir TSO verileri)

Alaşehir’in merkezi, her ne kadar plansız kentleşmeden nasibini almışsa da, yine de sevimli, ahenkli, hızlı gelişmeye karşı kendini korumaya çalışan bir kasaba görünümünde. Farklı politik partilerin belediyeleri kendi izlerini bırakarak ayrılmışlar Alaşehir’den. Alparslan Türkeş Bulvarı bunun örneği. Öte yandan Alaşehir Kenan Evren’in memleketi olması bakımından Kenan Evren ve eşi Sekine Evren’in adına sıkça rastlanan bir yer.

Çocukluğunuzu Alaşehir’de geçirip de sonradan içinizdeki çağrıya uyup Alaşehir’e yolunuzu düşürenlerdenseniz; nostaljik duygularla demiryolunu, trenleri, Sarıkız maden suyunu, Toptepe’yi, kesikli pideyi, Alaşehir’in meşhur kapamasını, Dombey kaymağını, okuduğunuz ilk ve orta okulu, çocukluk arkadaşlarınızı, eski tanıdıklarınızı arayabilirsiniz. Şanslıysanız bunların hepsini, Dombey kaymağı hariç, bulabilirsiniz de. Ama geride bırakılan her şey gibi zaman değirmeninin izleriyle birlikte…

(Dombey kaymağı mandadan elde edilen kaymak. Ne yazık ki, son yıllarda ticari amaçla manda yetiştiren kalmadığı için dombey kaymağı veda edilen bir lezzet olmuş!)

Alaşehir’de Nerede Ne Yemeli?

Alaşehir Kapaması: Kasabanın tam merkezindeki çarşının içinde Hakkı Usta’nın Yeri’nde meşhur ve leziz Alaşehir Kapaması yiyebilirsiniz. Görünüm olarak çok iri mantıya benzeyen bu yiyecek, hamurun içine soğanlı maydanozlu kıyma konularak hazırlanıyor. Hamur topalağı fırınlandıktan sonra sac üzerinde yağda kızartılıyor. İşin püf noktası; hamur topalağını çok kızgın yağda çok az sürede tutmakta. Üzerine önceden hazırlanmış et suyu döküldükten sonra yoğurt ve maydonoz konularak servis ediliyor. Mantı ve ravioliye benzese de, et suyu varlığı nedeniyle onlardan çok daha doygun bir lezzet bırakıyor damakta.

Alaşehir’in Kesikli Pidesi: Kesikli pideyle kastedilen aslında iç malzeme olarak dombey, yani manda kaymağı kullanılarak hazırlanan pide. Ancak artık dombey kaymağı bulunamadığı için peynirle hazırlanıyor ve bu haliyle normal peynirli pideden pek farkı yok. Ancak manda yetiştiriciliğinin devlet tarafından teşvik primleriyle desteklendiği düşünülürse, yakın bir gelecekte yine eski tadında kesikli pide yemek mümkün olabilir.

Kesikli pidede aradığınızı bulamadıysanız tahinli pidenin lezzetiyle avunabilirsiniz. Adresiniz: Özen Pide.

Alaşehir’i tepeden görüp Yıldırım Beyazıd’ın kulaklarını çınlatıp “Ala şehir!” demek istiyorsanız, Toptepe’ye çıkıp muhteşem manzara eşliğinde " Sarı Kız’" içebilirsiniz.

Toptepe muhteşem manzarası dışında, sahip olduğu yeşillik ve sosyal tesisiyle de huzurlu zaman geçirmek için ideal bir yer.

Alaşehir'e nazır, salıncağa binmek çok keyifli!

Alaşehir'e , elinizde "Sarı Kız" şişesi, yüzünüzde kocaman bir gülümseme ve içinizde bir gün yeniden buraya gelme isteğiyle veda edeceksiniz.

Sosyal Ağlar